Scroll Top

Iskustvo sa Mirovnog kongresa u Berlinu – Mladi u borbi protiv zaborava

Predstavnici Udruženja “Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu – Jovan Divjak” učestvovali su na drugom međunarodnom Mirovnom kongresu koji je održan od 9. do 11. maja 2025. godine u Berlinu. Kongres pod nazivom Against forgetting – for Peace and Solidarity in Europe” okupio je više od 100 mladih iz 17 evropskih zemalja. Cilj kongresa bio je jačanje kulture sjećanja, razumijevanje ratnih zločina i izgradnja trajnog mira.

Kroz predavanja stručnjaka i interaktivne radionice, učesnici su imali priliku učiti o međunarodnom pravu, ljudskim pravima, mehanizmima procesuiranja ratnih zločina i borbi protiv dezinformacija. Posebnu pažnju privukla je radionica o istini kao sredstvu protiv online trolova, kao i posjeta vili Wannsee, mjestu donošenja nacističke politike “konačnog rješenja”.

Pored edukativnog dijela, kongres je mladima omogućio razmjenu iskustava, sklapanje međunarodnih prijateljstava i jačanje angažmana u lokalnim zajednicama.

“Zajedničke diskusije ispunjene različitim perspektivama i idejama vršnjaka dodatno su me motivirale da još intenzivnije nastavim djelovati u svojoj lokalnoj zajednici” izjavio je Anes Mušić, jedan od učesnika iz BiH.

Lamija Kabaš, takođe učesnica iz BiH, dodala je: “Radionice su zaista raznolike i zanimljive, a edukatori su puni znanja i voljni odgovoriti na svako pitanje. Žao mi je što nisam imala više vremena da učestvujem u još više njih. ”

Kongres je dio šireg evropskog projekta “Against forgetting – for Peace and Solidarity in Europe”, koji zajednički realizuju sljedeće partnerske organizacije:

  • Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V. (Njemačka) – projektni koordinator
  • Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu – Jovan Divjak (Bosna i Hercegovina)
  • Zachor – Organisation for Social Remembrance (Mađarska)
  • National Museum of Liberation (Slovenija)
  • Mladinski Svet Slovenije – National Youth Council of Slovenia (Slovenija)
  • Les Francas (Francuska)
  • College of Eastern Europe Warszaw (Poljska)

Projekat se realizuje uz podršku Programa Evropske unije CERV (Citizens, Equality, Rights and Values), Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke, Saveznog ministarstva za porodicu, starije osobe, žene i mlade (BMFSFJ), te Njemačko-francuskog ureda za mlade (DFJW/OFAJ).

U okviru dvogodišnjeg projekta, mladi će razviti sadržaje za podcast i izložbu koje će kasnije biti predstavljene javnosti u zemljama učesnicama. Jedan od ciljeva projekta je i uspostavljanje međunarodne mreže ambasadora protiv zaborava. Više informacija o projektu je dostupno na www.against-forgetting.eu.

“Svakoj mladoj osobi bih preporučio ovakvu ili sličnu priliku. Kroz interaktivan i zanimljiv pristup može se naučiti mnogo o značaju mira i shvatiti da je na nama, mladima, odgovornost da ga cijenimo i održimo”, na kraju je istakao Anes Mušić.

Mladi su poslali jasnu poruku. Mir nije datost, već odgovornost koju moramo zajedno čuvati i graditi.

© Vinzenz Kratzer

Leave a comment