Scroll Top

Mladi u Ilijašu uče kako prepoznati i suzbiti govor mržnje

Čak 239 učenika i učenica iz četiri osnovne škole na području Općine Ilijaš učilo je kako prepoznati u suprotstaviti se govoru mržnje i diskriminaciji kroz interaktivne radionice i predavanja. Ova edukacija, koju je realiziralo Udruženje „Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu – Jovan Divjak“ u saradnji s Općinom Ilijaš, uz podršku Evropske unije i Vijeća Evrope, imala je za cilj da pomogne mladima da razviju kritičko razmišljanje o predrasudama i stereotipima te da postanu aktivni zagovornici tolerancije u svojoj zajednici.

„Radionica je bila veoma korisna, jer smo naučili da moramo razbijati stereotipe i predrasude o drugima i drugačijima, kao i na koji način ćemo prepoznati govor mržnje“, rekao je jedan od polaznika, učenik Osnovne škole „Đulistan“. Njegova kolegica, učenica škole „Stari Ilijaš“ navodi kako su ovakve edukacije važne zbog toga što često nismo svjesni toga šta je diskriminacija. „Drago mi je kada imamo takve edukacije koje nam pomažu u našim odnosima sa drugima“, dodala je naša sagovornica.

Završetak projektnih aktivnosti podrazumijevao je i jednodnevni trening za uposlenike_ce osnovnih škola u Općini Ilijaš, gdje se, osim o teorijskom okviru, razgovaralo i o primjerima iz svakodnevne prakse u radu sa učenicima i učenicama.

„Trening je bio izuzetno koristan zato što smo kroz praktične primjere uvidjeli koliko zaista i sami, svakodnevno, ne razmišljamo dovoljno o ovoj temi i ne analiziramo svoj govor, ponašanje i sadržaje koji dolaze do nas,“ objašnjava Elma Fejzović Agić, pedagoginja u Osnovnoj školi „Đulistan“.Enisa Džakmić, pedagoginja u OŠ „Stari Ilijaš“ naglasila je važnost ovakvih treninga koji nas dodatno podsjećaju na to da osobe posmatramo kao pojednice/ke a ne na pripadnike/ce određenih grupa. „Reformski procesi i inkluzivni pristup u našim školama promoviše jednakopravnost, toleranciju i međusobno poštovanje. Ovakve edukacije i treninzi doprinose navedenim procesima obrazovanja jer pomažu uposlenima da prepoznaju štetne obrasce mišljenja i ponašanja“, naglasila je Džakmić.

Projekat koji predstavlja važan korak ka izgradnji inkluzivnijeg i tolerantnijeg društva u Ilijašu implementiran je uz podršku projekta „Ka jednakoj, inkluzivnoj i tolerantnoj Bosni i Hercegovini“ koji se provodi u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“. 

Leave a comment